“Halo 112? Potrzebuję pomocy! Nie wiem co robić…” - czyli o kursie pierwszej pomocy słów kilka.

Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, w której my sami bądź ktoś z naszych bliskich będzie potrzebował pomocy. Stany zagrożenia życia lub zdrowia są zawsze emocjonujące i jeśli nie posiadamy ugruntowanej wiedzy na temat pierwszej pomocy ciężko nam będzie adekwatnie zareagować. Co jest najgroźniejsze? Niewiedza. Niepewność. Strach.

Co jest najważniejsze w pierwszej pomocy?

Priorytetem w udzielaniu pierwszej pomocy jest zadbanie o swoje własne bezpieczeństwo. Często w chaosie nagłych sytuacji o tym zapominamy – myślimy tylko o działaniu i pomocy drugiemu człowiekowi. Musimy pamiętać jednak, że wiele sytuacji może być dla nas niebezpiecznych, a nie pomożemy nikomu, jeśli sami staniemy się poszkodowanymi. Jest to istotna kwestia w szczególności przy wypadkach samochodowych czy w zakładach pracy. Niebezpieczeństwo może jednak czyhać wszędzie. Może to być biegający luzem pies w parku, gorące garnki pozostawione w kuchni na palniku czy nawet sama osoba poszkodowana.

Gdzie zdobyć wiedzę o pierwszej pomocy?

 

Jest mnóstwo źródeł, z których możemy czerpać informację. Warto jednak pamiętać o tym, aby zawsze sprawdzać rzetelność znalezionych stron internetowych, kursów czy książek. Wszelka aktualna wiedza dotycząca udzielania pierwszej pomocy znajduje się w wytycznych ERC – Europejskiej Rady Resuscytacji. Nic jednak nie zastąpi praktyki oraz kontaktu z osobami ze środowiska medycznego, które mają codziennie do czynienia z wieloma różnymi przypadkami.

Praktyka czyni… no właśnie, czy można zostać mistrzem pierwszej pomocy?

Jednym z najważniejszych sektorów działalności naszego Stowarzyszenia jest edukowanie z zakresu pierwszej pomocy. W oddziale Kraków przykładamy ogromną wagę do jakości oraz treści merytorycznej prowadzonych przez nas szkoleń. Zawsze stawiamy na wiedzę praktyczną, przez co ponad połowa naszych 16-godzinnych kursów pierwszej pomocy to ćwiczenia praktyczne oraz scenki symulacyjne prowadzone pod okiem wykwalifikowanych medyków. Dzięki obecności licznych maltańskich wolontariuszy, kursanci na każdym kroku dostają informację zwrotną na temat wykonywanych czynności. Wszystkie nasze projekty edukacyjne prowadzone są zgodnie z najnowszymi wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacyjnej oraz najlepszą wiedzą medyczną naszych instruktorów i szkoleniowców. 

Czy można zostać mistrzem pierwszej pomocy? Każdy przypadek jest inny i każda sytuacja może nas zaskoczyć. Dobrze przygotowane osoby, mimo stresu, będą wiedziały jak zareagować. Niestety nikt nie jest w stanie przewidzieć przebiegu wypadku, dlatego najważniejsze jest, aby stale trenować swoje umiejętności, żeby niepewność w działaniu nas nie powstrzymywała od reagowania!

Naucz się z nami, jak ratować ludzkie życie! 

 

Cyklicznie prowadzimy kursy pierwszej pomocy pod okiem najlepszych szkoleniowców. Uczymy od podstaw, ćwiczymy, odpowiadamy na wszelkie pytania i wątpliwości. Organizujemy również kursy pierwszej pomocy w szkołach, zakładach pracy oraz innych instytucjach. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu mailowego pod adresem szkolenia.krakow@msm.org.pl

Nie bądź obojętny!

 

W sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia najważniejszy jest czas oraz szybkie powiadomienie służb o zdarzeniu. Będąc w tłumie ludzi, może nam się wydawać, że pomocy udzieli ktoś inny. W psychologii tłumu wyróżnia się m.in. efekt rozmycia, który pokazuje, że w obecności większej ilości obserwujących odpowiedzialność jest rozproszona i ludzie są mniej skłonni do działania. Nie bójmy się zatem podejmować inicjatywy! Jeśli potrzebujemy czyjejś pomocy, zwracajmy się bezpośrednio do tej osoby. Nawet jeśli nie znamy imienia danej osoby możemy zwrócić się do niej odwołując się do wyglądu, koloru ubrań czy cech charakterystycznych. 

 

To od nas może zależeć czyjeś życie, więc musimy być zawsze przygotowani. 

 

Milena Biernat, redaktor MSM Oddział Kraków