Kto może zostać Maltańskim Skrzatem?

Dzieci mają to do siebie, że mimo figlarskiego zachowania, zawsze wprowadzają ciepło do każdego miejsca, w którym się znajdują. Dziecięcy uśmiech potrafi rozpromienić najciemniejsze pomieszczenie. Zdarzają się jednak sytuacje, w których gasną nie tylko dziecięce uśmiechy. Strach potrafi ogarnąć najdzielniejszych dorosłych – co więc w nagłych sytuacjach mają robić dzieci?

 

 

„Maltańskie Skrzaty” to projekt mający na celu szerzenie wiedzy na temat pierwszej pomocy wśród najmłodszych obywateli. Nasi ratownicy odwiedzają przedszkola w powiecie krakowskim oraz myślenickim, przybliżając ideę ratowania ludzkiego życia. Pokazy pierwszej pomocy w ramach projektu „Maltańskie Skrzaty” są skrojone pod najróżniejsze potrzeby Małych Ratowników. Zwracamy uwagę na najbardziej istotne z poziomu dziecka elementy – własne bezpieczeństwo oraz wezwanie pomocy. Pokazujemy podstawy sprawdzania przytomności oraz wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Nasi ratownicy opowiadają o swojej pracy oraz odczarowują przerażające miejsce, jakim jest ambulans. Uczestnicy mogą wejść do karetki, przetestować działanie noszy oraz poznać sprzęt znajdujący się w środku. Pokazujemy, że przejażdżka z Nami nie musi być straszna! 

 

 

Im wcześniej dzieci są uczone pierwszej pomocy, tym większe prawdopodobieństwo, że zareagują w sytuacji kryzysowej. Samo wezwanie pomocy i zadbanie o własne bezpieczeństwo może okazać się kluczowe w uratowaniu poszkodowanych i zapobiegnięciu większej ilości pacjentów. 

Czy można czterolatka nauczyć pierwszej pomocy?

Oczywiście! Podczas pokazów pierwszej pomocy Mali Ratownicy uczą się w praktyce zgłaszania zdarzenia na 112 oraz prawidłowego sprawdzania przytomności, oddechu oraz ucisków klatki piersiowej – wszystkich niezbędnych czynności do uratowania swoich futrzanych przyjaciół! Dla odważnych Skrzatów jest możliwość poćwiczenia schematu ABC na fantomach Little Anne. Następnie wyprawiamy się do zwiedzania karetki, w której czekają kolejni ratownicy gotowi pokazać dzieciom ratowniczy świat. Wielu naszych wolontariuszy pracuje z dziećmi i każdy nasz wolontariusz pracuje z dziecięcymi pacjentami. Podchodzimy do Małych Ratowników tak samo, jak oni podchodzą do pierwszej pomocy – z otwartością i ciekawością. Maltańscy prowadzący wysłuchają dziecięcych historii, odpowiedzą na wszystkie nurtujące pytania (nie tylko od dzieci, ale również ich opiekunów!) oraz opowiedzą historię z pracy na sygnale tak, że Małe Skrzaty będą wsłuchane z otwartymi buziami!

 

 

Zaciekawieni? Powiedzcie swoim zaprzyjaźnionym placówkom o Maltańskich Skrzatach!

 

Jak mogę zgłosić swoje przedszkole do pokazu?

 

Zgłoszenia placówek przyjmujemy drogą mailową na adres: szkolenia.krakow@msm.org.pl. W tytule proszę zawrzeć „Maltańskie Skrzaty”. Pokazy są bezpłatne, oferta obowiązuje do wyczerpania miejsc.

 

Milena Biernat, redaktor MSM Oddział Kraków