Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Dzisiaj zawitaliśmy razem z Mikołajem do Dobczyc, czuwając nad bezpieczeństwem jego oraz przybyłych dzieci 🙂
Nasi kadeci pełnili również funkcję pomocników Mikołaja rozdając przybyłym dzieciom słodycze.
Dziękujemy naszym maltańczykoLiceum Ratownicze w Zespole Szkół w Dobczycaoacute;ł w Dobczycach oraz kadetom z Korpusu KSzkoła Podstawowa nr 1 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Dobczycala Baczyńskiego w Dobczycach
See MoreSee Less

Zapraszamy choć na chwilę powspominać historię 27 lat działalności naszej organizacji.

Wystawa została przedłużona do 24 listopada.

Dziękujemy Fundacja Dobczyckie Centrum Wsparcia im. Michała Nowak oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Dobczycach
See MoreSee Less

W sobotę odbył się egzamin kończący nasz kurs pierwszej pomocy. Wszyscy kursanci przystępujący do egzaminu uzyskali pozytywne wyniki 🤩 Gratulujemy! 😊
A jak było na kursie? Zobaczcie sami! 😅🫀🚑💉
See MoreSee Less

Zapraszamy do odwiedzenia wystawy związanej z naszym Stowarzyszeniem. Wystawa jest dostępna do 12 listopada br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dobczycach, ul. Szkolna 43 (budynek RCOS, wejście przy AED, piętro 1), w godzinach pracy biblioteki, tj. pon., śr., pt.: 11:00 – 19:00, wt., czw.: 9:00 – 16:00 oraz sob.: 8:00 -13:00 See MoreSee Less

Uwaga❗️To już ostatnie dni żeby zapisać na kurs pierwszej pomocy. Widzimy się w sobotę😍
docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc9bORQ2cRMUVFr6FMDfGlSxhjUFTIl6OTYorMkj45p6gwxew/viewform?usp=p…
See MoreSee Less

Uwaga❗️To już ostatnie dni żeby zapisać na kurs pierwszej pomocy. Widzimy się w sobotę😍 
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc9bORQ2cRMUVFr6FMDfGlSxhjUFTIl6OTYorMkj45p6gwxew/viewform?usp=pp_url

Przypominamy o zapisach na kurs🚑 Zapraszamy również na nasz profil na Instagramie ➡️msm_myslenice, na którym trwa konkurs z nagrodami 😍Zapraszamy na kolejny już kurs pierwszej pomocy organizowany przez nasze Stowarzyszenie📣❗️

Kurs trwa 16 godzin (8 godzin w sobotę, 8 godzin w niedzielę). Kurs kończy się egzaminem składającym się z części teoretycznej (ustnej) i praktycznej. Kurs jest prowadzony przez dyplomowanych ratowników medycznych, pielęgniarki i ratowników kwalifikowanej pierwszej pomocy. Jeśli masz ukończone 16 lat to po ukończeniu kursu i zdaniu egzaminu zapraszamy do zasilenia szeregów naszego stowarzyszenia😊.

Zapisy w załączonym formularzu!

docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc9bORQ2cRMUVFr6FMDfGlSxhjUFTIl6OTYorMkj45p6gwxew/viewform?usp=p…
See MoreSee Less

Przypominamy o zapisach na kurs🚑 Zapraszamy również na nasz profil na Instagramie ➡️msm_myslenice, na którym trwa konkurs z nagrodami 😍

Zapraszamy wszystkich do wspólnego wspominania działalności na rzecz pomocy innym w powiecie myślenickim.

Fundacja Dobczyckie Centrum Wsparcia im. Michała Nowaka

#dzialajlokalnie #EfektyDziałajLokalnie

Dzialajlokalnie

"Dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundację Sztuki Przygody i Przyjemności ARTS, a także ze środków Gminy i Miasta Dobczyce."

Fundacja ArtsZapraszamy na wernisaż oraz wystawę pt. „Pomaganie to historia, która trwa – ratownictwo paramedyczne w powiecie myślenickim” do Miejska Biblioteka Publiczna w Dobczycach (ul. Szkolna 43) w dniu 25.10.2022 roku o godz. 18:00.

Wystawa będzie dostępna w dniach 25.10.2022 – 12.11.2022 w godzinach pracy Biblioteki (pn., śr., pt.: 11:00 – 19:00; wt., czw.: 9:00 – 16:00; sob.: 8:00 – 13:00)

#dzialajlokalnie #EfektyDziałajLokalnie
Dzialajlokalnie

„Dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundację Sztuki Przygody i Przyjemności ARTS, a także ze środków Gminy i Miasta Dobczyce.”

Fundacja Arts

Malta Służba Medyczna oddział Myślenice

————————————————————————–

„Pomaganie to historia, która trwa…”

Na terenie powiatu myślenickiego działa wiele organizacji paramedycznych. Jedną z nich jest Stowarzyszenie Malta Służba Medyczna, które zostało utworzone w Myślenicach w 1995 roku z inicjatywy Bartłomieja Liszkiewicza oraz Krzysztofa Kania pod nazwą Fundacja Św. Jana Jerozolimskiego. W późniejszych latach organizacja zmieniała swoją nazwę na Maltańska Służba Medyczna – Pomoc Maltańska aż do obecnie funkcjonującej Stowarzyszenie Malta Służba Medyczna. W między czasie nastąpił też podział i na terenie powiatu myślenickiego w Głogoczowie działa również Fundacja Maltańska Służba Medyczna Zakonu Polskich Kawalerów Maltańskich.

Celem organizacji jest pomoc drugiemu człowiekowi wzorując się na ideałach 900-letniej tradycji Zakonu Maltańskiego w myśl jego hasła „Tuitio fidei et obsequium pauperum” (Obrona wiary i pomoc potrzebującym). Taki cel postawili sobie pierwsi rycerze – Zakonnicy Maltańscy, którzy dali początek Zakonowi Maltańskiemu. W obecnym czasie wolontariusze Malty Służby Medycznej nie walczą mieczem w obronie wiary, ale oferują swój wolny czas tym, którzy tej pomocy potrzebują.

Przez ostatnich 27 lat działalności na terenie powiatu myślenickiego organizacja dała się poznać jako grupa zorganizowanej młodzieży poświęcającej swój wolny czas na rzecz drugiego człowieka, nie otrzymując za to wynagrodzenia. Malta Służba Medyczna jest znana mieszkańcom Myślenic, Dobczyc i całego powiatu myślenickiego z wielu zabezpieczeń medycznych i przedmedycznych imprez kulturowych, religijnych czy sportowych, a także organizowanych pokazów, szkoleń i kursów pierwszej pomocy oraz akcji charytatywnych. Organizacja prowadzi także działalność wychowawczą poprzez prowadzenie Korpusu Kadetów, tj. dzieci w wieku 12 do 16 lat.

W samym 2022 roku organizacja zabezpieczyła ponad 100 imprez i uroczystości, przygotowała i poprowadziła 8 szkoleń i pokazów, wzięła udział w 5 akcjach socjalnych i zawodach ratowniczych. Zrzesza ponad 150 Maltańczyków – od kadetów, przez ratowników pierwszej pomocy i kwalifikowanej pierwszej pomocy, po pielęgniarki i ratowników medycznych, w tym instruktorów pierwszej pomocy i instruktorów ratownictwa pola walki. Jej podwoje otwarte są dla wszystkich, którzy chcą jako wolontariusze nieść pomoc i podnosić swoje umiejętności z zakresu podstaw ratownictwa.

Fundacja Dobczyckie Centrum Wsparcia im. Michała Nowaka, której założycielami oraz wolontariuszami są także przedstawiciele Stowarzyszenia Malta Służba Medyczna, otrzymała grant z Fundacji ARTS w ramach inicjatywy „Działaj Lokalnie”, na przygotowanie wernisażu i wystawy pod nazwą: „Pomaganie to historia, która trwa – ratownictwo paramedyczne w powiecie myślenickim”, na którą serdecznie zaprasza. Wernisaż otwierający wystawę odbędzie się 25.10.2022 roku o godz. 18:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dobczycach. Wystawa będzie dostępna w dniach 25.10.2022 – 12.11.2022 roku w godzinach pracy Biblioteki. W ramach wystawy jest możliwość zorganizowania prelekcji dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych po wcześniejszym umówieniu terminu.

Projekt dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundację Sztuki Przygody i Przyjemności ARTS, a także ze środków Gminy i Miasta Dobczyce.
See MoreSee Less

Zapraszamy wszystkich do wspólnego wspominania działalności na rzecz pomocy innym w powiecie myślenickim. 

Fundacja Dobczyckie Centrum Wsparcia im. Michała Nowaka

#dzialajlokalnie #EfektyDziałajLokalnie

Dzialajlokalnie

Dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundację Sztuki Przygody i Przyjemności ARTS, a także ze środków Gminy i Miasta Dobczyce.

Fundacja Arts

W ten weekend nasz stały skład pojawił się również w Ćwilinie na Biegu XRUN – Ołtarz w Chmurach. Pomimo nazwy, pogoda mile nas zaskoczyła ⛰️🏃 See MoreSee Less

W minioną sobotę można było nas dostrzec na biegu w Sułkowicach🏃‍♀️🏃 See MoreSee Less

W minioną sobotę można było nas dostrzec na biegu w Sułkowicach🏃‍♀️🏃

W zeszły piątek nasi Maltańczycy wzięli udział w zabezpieczeniu imprezy jubileuszowej Klubu Sportowego "Raba", a także sparingowego starcia między Wisłą a KS "Raba". Pomimo doskwierającego zimna atmosfera była bardzo gorąca⚽️🔥 See MoreSee Less

W zeszły piątek nasi Maltańczycy wzięli udział w zabezpieczeniu imprezy jubileuszowej Klubu Sportowego Raba, a także sparingowego starcia między Wisłą a KS Raba. Pomimo doskwierającego zimna atmosfera była bardzo gorąca⚽️🔥Image attachment
Więcej…

Święto Konstytucji 3 Maja

Na myślenickim rynku odprawiona została Msza św. w intencji mieszkańców oraz, po mszy, uroczystości pod Pomnikiem Niepodległości. Pogoda dopisała, a majowe słońce plus wysoka temperatura oznacza… liczne zasłabnięcia i omdlenia. Na szczęście nad bezpieczeństwem pocztów sztandarowych i mieszkańców czuwała Malta Służba Medyczna. Patrol Maltańczyków miał pełne ręce roboty. Liczba interwencji osiągnęła prawie 20! Dla wszystkich poszkodowanych przygoda z zasłabnięciami dobrze się skończyła. Z tego miejsca chcielibyśmy zaapelować do opiekunów: pilnujcie, żeby sztandarowi byli ubrani na cebulkę i zapewnijcie im wodę! Maltańska woda szybko się skończyła. Na szczęście została uzupełniona zapasami z Urzędu Miasta. Ale nie zawsze będzie możliwość zapewnienia napojów. Część dzieci i młodzieży stanęła przy sztandarach bez śniadania – to kolejna przyczyna zasłabnięć, której można uniknąć. Maltańczycy czuwają, ale to nie zwalnia z rozsądku.

Rycerska Majówka w Dobczycach

W dniach 1-3 maja, nasi ratownicy czuwali nad bezpieczeństwem turystów i uczestników Rycerskiej Majówki oraz Otwarcia Sezonu Turystycznego w Dobczycach. Był przemarsz orszaku, złożenie kwiatów, pokaz psów grupy K9, msza święta, uroczystości na zamku, walki rycerzy, gry terenowe oraz Teatr Ognia.

Elementy ratownictwa pola walki dla Ukraińców wracających do Ojczyzny

30 kwietnia 2022 Malta Służba Medyczna Myślenice włączyła się w organizację i prowadzenie zajęć z ratownictwa pola walki dla cywilów z Ukrainy. Uczestnikami były kobiety, dzieci i młodzież, którzy w najbliższym czasie wracają do swojej Ojczyzny. W programie znalazły się najważniejsze elementy ratownictwa taktycznego, w tym zakładanie stazy taktycznej w strefie I i II, użycie opatrunków osobistych i hemostatycznych, packing rany, opatrywanie postrzałów klatki piersiowej, udrażnianie dróg oddechowych oraz przeciwdziałanie hipotermii. Zajęcia teoretyczne prowadzili Maja i Jacek Ingarden, instruktorzy TCCC, a zajęcia praktyczne w/w instruktorzy oraz Paweł Wojnarowski, Anna Drożdż i Weronika Ulman. Pozorantami byli najmłodsi uczestnicy maltańskich zabezpieczeń Błażej i Mikołaj. Na zakończenie uczestnicy wzięli udział w scence, w której mieli za zadanie uratowanie dwóch uczniów zbombardowanej i ostrzelanej szkoły. Obaj doznali poważnych urazów uda, a starszy również rany postrzałowej klatki piersiowej. Kursanci sprawnie opanowali sytuację i ranni chłopcy zostali przekazani służbom medycznym. Organizatorem i inicjatorem szkolenia był Światowy Związek Żołnierzy AK Koło Myślenice oraz Przychodnia Weterynaryjna THERIOS, a w organizację włączyła się Malta Służba Medyczna Myślenice oraz Centrum Usług Społecznych.

Rozdanie certyfikatów dla uczniów Liceum Ratowniczego w Dobczycach

27 kwietnia 2022 roku przedstawiciel Zarządu Oddziału Myślenice wziął udział w uroczystym wręczaniu certyfikatów klasom mundurowym Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół im. ks. Józefa Tischnera w Dobczycach. Przekazał również uczniom słowa podziękowań i gratulacji od Komendant dr Magdaleny Maciuszek.

Wszystkim maturzystom gratulujemy i życzymy osiągania zamierzonych celów edukacyjnych i zawodowych.

Fot. Zespół Szkół Dobczyce

Koncert Gospel w Sieprawiu

W niedzielę 24 kwietnia, nasze Ratowniczki, które również są uczennicami Liceum Ratowniczego w Dobczycach, czuwały przez całe popołudnie nad bezpieczeństwem uczestników oraz widzów koncertu Gospel, który odbywał się w Sieprawiu.

VII Powiatowe Mistrzostwa Robotów

23 kwietnia mieliśmy okazję zabezpieczać VII Powiatowe Mistrzostwa Robotów LEGO w Dobczycach. Nasi ratownicy czuwali nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników, ale mieli również na oku wszystkie roboty 🙂

W zawodach z ramienia Fundacji Dobczyckie Centrum Wsparcia im. Michała Nowaka startowała nasza Kadetka Wiktoria, która wraz z bratem zajęła pierwsze miejsce w kategorii Sumo oraz pierwsze miejsce w kategorii Line Follower. Mimo skręconej kostki, gipsu i kul, dzielnie brała udział w zawodach oraz wspierała Ratowników blisko aren zawodniczych.

Dziękujemy za możliwość udziału w zabezpieczeniu oraz Ratownikom za poświęcony czas.

Egzamin PP dla uczniów Liceum Ratowniczego

W czwartek 21 kwietnia nasi instruktorzy Anita Dziadkowiec, Kuba Dziadkowiec, Monika Nowak- Wojnarowska oraz Paweł Wojnarowski przeprowadzali egzamin z zakresu pierwszej pomocy dla uczniów Liceum Ratowniczego i Pożarniczego z Zespołu Szkół w Dobczycach.

Dziękujemy również za pomoc w pozoracjach i sprawach organizacyjnych uczniom ze starszych klas Liceum Ratowniczego a zarazem naszym Maltańczykom 🙂

Gratulujemy wszystkim, którzy podeszli do egzaminu i ukończyli z wynikiem pozytywnym. Większość tych osób zasili szeregi naszego Stowarzyszenia już jako ratownicy maltańscy, wcześniej wspierali nas jako kadeci 🙂

Manewry z Ratownictwa Chemicznego

W dniu 20 kwietnia wzięliśmy udział w manewrach z ratownictwa chemicznego wraz z Państwową Strażą Pożarną z Myślenic, Krakowa i Nowego Targu oraz jednostkami OSP z terenu powiatu myślenickiego. Współpraca pomiędzy różnymi jednostkami ratowniczymi w trakcie działań musi być ściśle powiązana. Dlatego też nasze działania w manewrach polegały na przejęciu poszkodowanych, którzy zatruli się środkami chemicznymi na wskutek ich wycieku, i którzy zostali ewakuowani ze strefy zagrożenia przez przybyłe na miejsce jednostki straży pożarnej, oraz zaopatrzeniu i przetransportowaniu ich do najbliższych placówek medycznych.
Dziękujemy za możliwość udziału w manewrach 🙂