Historia MSM

Maltańska Służba Medyczna jest Stowarzyszeniem użyteczności publicznej typu non-profit.
Istnieje w Polsce od 1990 roku. W Tarnowie działamy od roku 1996.

Do końca 2007 roku nasza siedziba mieściła się przy parafii św. Rodziny.
Od stycznia 2008 roku działamy przy Kościele pw. Św. Krzyża i Św. Filipa Neri.

Stowarzyszenie powstało w Krakowie, na wzór Służb Maltańskich znanych w Europie (Irlandia-1938, Niemcy-1953), na życzenie i pod opieką J. Em. Ks. Franciszka kardynała Macharskiego. W 1991 roku Związek Polskich Kawalerów Maltańskich przejął patronat nad aktywną służbą maltańską utworzoną i kierowaną przez Różę i Henryka Kubiaków.

Służby Maltańskie w Częstochowie z okazji VI Światowego Dnia Młodzieży w obecności Ojca Świętego Jana Pawła II, liczące 230 osób z 6 krajów Europy zabezpieczały pod względem medycznym pielgrzymów przybyłych na spotkanie. W tej liczbie było 48 Polaków.
Wcześniej, bo w lutym 1991 roku 20 osób przebywało w Kolonii ,gdzie uczestniczyli w kursie pierwszej pomocy, a następnie w kursie instruktorskim. Po dwóch tygodniach wrócili do Polski już jako pierwsi instruktorzy maltańscy.

W roku 2006 Maltańska Służba Medyczna oddział Tarnów za swoją działalność została wyróżniona przez władze miasta Dukatem Tarnowskim, przyznawanym dla ludzi i instytucji działających aktywnie na rzecz Tarnowa.

Obecnie na terenie kraju istnieje 39 oddziałów MSM. Maltańczycy w Tarnowie od początku istnienia współpracują z Malteser Hilfsdienst z Trier-Irsch w Niemczech.

Dnia 19 kwietnia 2008r. w Łagiewnikach Walne Zgromadzenie Delegatów nadało członkostwo honorowe:

 • Pani Annie Czech
 • Panu Ulrichowi Mathey

W skład naszego oddziału wchodzą również dwaj członkowie wspierający, są to:

 • Małgorzata Ciach – Prawnik
 • Mariusz Stinia – Tłumacz Polsko – Niemiecki

 

Ostatnie wpisy

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Pamiętacie by zagłosować na projekt członków naszego Stowarzyszenia w Budżecie Obywatelskim Województwa Małopolskiego?
Głosowanie już niedługo dobiegnie końca, to nic nie kosztuje, a można wiele zdziałać ❤️!

Również dziś można oddać swój głos w godz. 14:00-17:00 na ul. Akacjowej 1 w Tarnowie, gdzie odbywać się będzie wspaniała akcja Wkręć się w Pierwszą Pomoc!
Mamy przyjemność organiDrift Park Extremee razem z Drift Park Extreme 🔥🏁.Szanowni Państwo, na codzień nasze Stowarzyszenie stara się promować pierwszą pomoc na wielu płaszczyznach, w związku z tym, niezmiernie miło nam poinformować, że kilku Ratowników oddziału Tarnów postanowiło złożyć projekt do Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego!

Projekt w założeniu polega na zakupie, w sumie, ośmiu defibrylatorów AED do miasta Tarnów oraz gmin: Tarnów, Skrzyszów i Ryglice, a także przeprowadzeniu szkoleń z zakresu pierwszej pomocy dla mieszkańców wspomnianych wyżej miejsc 😊🚑.

Nie pozostaje nam więc nic innego jak gorąco zachęcić Państwa do głosowania🔥!

Głosować można internetowo, klikając w link:
malopolska.budzet-obywatelski.eu/glosowanie
Jak również w tradycyjny sposób, poprzez karty do głosowania, które można składać w wyznaczonych urzędach.
Kod zadania: TAR36.

Jeżeli zauważycie nas Państwo na Pokazach Pierwszej Pomocy, trwających w terminie składania głosów – również będzie można oddać wtedy głos ☺️!

Już teraz gorąco dziękujemy za wsparcie i zachęcamy do działania ❤️🫶!

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

.
See MoreSee Less

Pamiętacie by zagłosować na projekt członków naszego Stowarzyszenia w Budżecie Obywatelskim Województwa Małopolskiego? 
Głosowanie już niedługo dobiegnie końca, to nic nie kosztuje, a można wiele zdziałać ❤️!

Również dziś można oddać swój głos w godz. 14:00-17:00 na ul. Akacjowej 1 w Tarnowie, gdzie odbywać się będzie wspaniała akcja Wkręć się w Pierwszą Pomoc! 
Mamy przyjemność organizować to wydarzenie razem z Drift Park Extreme 🔥🏁.

Dzisiejszego dnia nie mogło zabraknąć Maltańczyków, którzy dbali o bezpieczeństwo uczestników procesji Bożego Ciała w Tarnowie. Z racji, że jest to jedno z największych wydarzeń w naszym kalendarzu siły i środki musiały być konkretne. 💪 Dlatego w wydarzeniu brało udział aż 34 Ratowników Tarnowskiego oddziału Malty🙉.
– 14 ratowników KPP 😎
– 17 ratowników MSM 😇
– 2 ratowników medycznych 👨‍⚕️
– 1 pielęgniarka ❤️
Pomimo trochę kapryśnej pogody, wszystko się udało i każdy otrzymał pomoc. Do zobaczenia na następnych wydarzeniach🌦🌡🚑.
See MoreSee Less

W minioną niedzielę zabezpieczaliśmy Tarnowskie Ściganki 2023 – 6 edycja, w Bike Parku – Marcinka, gdzie zawodnicy mierzyli się z niezwykle trudnymi trasami rowerowymi🚴‍♀️🚴‍♂️.
Podczas gdy część naszych Ratowników dbała o bezpieczeństwo rowerzystów, druga załoga udała się do Ryglic, gdzie podczas pikniku szkolnego prowadziliśmy pokazy pierwszej pomocy☺️, wszyscy zainteresowani mogli również obejrzeć karetkę🚑.
See MoreSee Less

Dzisiejsze popołudnie mieliśmy przyjemność spędzić na VI Mundurowym Dniu Dziecka🚑🚒🚔, organizowanym przez acute;w ☺️.
Nasi Ratownicy prowadzili pokazy pierwszej pomocy oraz prezentowali karetkę wszystkim zainteresowanym, dużym oraz małym.
Dziękujemy za zaproszenie oraz mamy nadzieję, że spotkamy się za rok❤️!
See MoreSee Less

Już jutro zapraszamy do Skrzyszowa, gdzie będziemy mieli przyjemność, wraz z innymi służbami mundurowymi, opowiedzieć nieco o pracy, jaką wykonujemy na codzień❤️🚑.

Będzie również możliwość oddania swojego głosu na projekt Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego, złożony przez kilku naszych Maltańczyków ☺️.W sobotę 3 czerwca 2023 r. odbędzie się VI MUNDUROWY DZIEŃ DZIECKA. 😃👧🧒🚓🚒
See MoreSee Less

Już jutro zapraszamy do Skrzyszowa, gdzie będziemy mieli przyjemność, wraz z innymi służbami mundurowymi, opowiedzieć nieco o pracy, jaką wykonujemy na codzień❤️🚑. 

Będzie również możliwość oddania swojego głosu na projekt Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego, złożony przez kilku naszych Maltańczyków ☺️.
Więcej…
Zaszufladkowano do kategorii Akcja
 1. Wracamy! Możliwość komentowania Wracamy! została wyłączona
 2. Spotkanie Maltańskie 13.11.2015 Możliwość komentowania Spotkanie Maltańskie 13.11.2015 została wyłączona
 3. Pokaz pierwszej pomocy w SP nr 1 w Tarnowie Możliwość komentowania Pokaz pierwszej pomocy w SP nr 1 w Tarnowie została wyłączona
 4. Kurs Pierwszej Pomocy 17-18.10.2015 Możliwość komentowania Kurs Pierwszej Pomocy 17-18.10.2015 została wyłączona
 5. Zabezpieczenie i Pokaz Pierwszej Pomocy z okazji Zakończenia Sezonu Motocyklowgo na Placu „Kapłanówka” Możliwość komentowania Zabezpieczenie i Pokaz Pierwszej Pomocy z okazji Zakończenia Sezonu Motocyklowgo na Placu „Kapłanówka” została wyłączona
 6. Święto Grupy Azoty 2015 Możliwość komentowania Święto Grupy Azoty 2015 została wyłączona
 7. Pierwsza Pomoc w Niepublicznym Niepłatnym Gimnazjum i Przedszkolu przy ul. Błotnej w Tarnowie Możliwość komentowania Pierwsza Pomoc w Niepublicznym Niepłatnym Gimnazjum i Przedszkolu przy ul. Błotnej w Tarnowie została wyłączona
 8. Podziękowanie IV Kadencji Młodzieżowej Rady Miejskiej w Tarnowie dla Oddziału Tarnów Możliwość komentowania Podziękowanie IV Kadencji Młodzieżowej Rady Miejskiej w Tarnowie dla Oddziału Tarnów została wyłączona
 9. Wizyta w Publicznym Gimnazjum Nr 1 w Brzesku Możliwość komentowania Wizyta w Publicznym Gimnazjum Nr 1 w Brzesku została wyłączona