Nasze projekty

Nasze Stowarzyszenie jako organizacja pozarządowa może ubiegać się o dotacje z różnych źródeł. Dzięki nim realizujemy swoje projekty, które promują pierwszą pomocą i aktywizują lokalną społeczność.

Ostatnim przedsięwzięciem było zorganizowanie bezpłatnych szkoleń z pierwszej pomocy dla mam pod hasłem „Mama uczy się pierwszej pomocy”.

 

 

„Wakacje to okres, w którym każdy z nas myśli o odpoczynku, o oderwaniu się od codziennych obowiązków, o spędzeniu paru chwil w ciszy i spokoju. W końcu mamy czas na przyjemności, nadrobienie zaległości w czytaniu najnowszych lektur, czy kawę z przyjaciółką. Ale czemu nie wykorzystać wakacyjnej przerwy na nauczenie się czegoś nowego? Czegoś, co może kiedyś uratować komuś życie? Na ten pomysł wpadł mszański oddział Stowarzyszenia Malta Służba Medyczna i postanowił zorganizować cykl bezpłatnych szkoleń pod hasłem „Mama uczy się pierwszej pomocy”.

Pomysł, by szkoleniami z zakresu udzielania podstawowej pierwszej pomocy objąć przede wszystkim Mamy, zrodził się już w tamtym roku. Jednak, jak to bywa z każdym dobrym projektem, musi dojrzeć, zanim w całej swej okazałości będzie mógł ujrzeć światło dzienne. Motorem napędowym dla organizatorów była możliwość uzyskania dofinansowania ze strony Urzędu Miasta Mszana Dolna. Dzięki poparciu władz lokalnych mszański oddział mógł zakupić fantom małego dziecka, niezbędny do przeprowadzenia szkoleń, a także zaprosić 40 pan na bezpłatne szkolenia, które w większych miastach kosztują w granicach 300zł za osobę! Szybko znaleźli się także inni sponsorzy, którzy docenili istotę projektu i wsparli inicjatywę.

Na pytanie dlaczego projekt jest skierowany do Mam, organizatorzy zgodnie podkreślają, że bycie mamą to najważniejsza rola, którą kobieta pełni w życiu. Mama jest osobą najbliższą swojemu dziecku. To do niej maluch biegnie po pomoc, pociechę i radę. Dzięki umiejętności rozpoznania zagrożenia, szybkiej reakcji i właściwego udzielenia pierwszej pomocy, będzie można lepiej zadbać o bezpieczeństwo swojej pociechy, otoczyć ją lepszą opieką.

Instruktorzy prowadzący spotkania starali się dobrać program tak, by panie biorące w nich udział dowiedziały się jak najwięcej. Obok rzeczy najważniejszych tj. resuscytacja krążeniowo-oddechowa u dzieci i dorosłych, sprawdzenie przytomności i oddechu, ułożenie w pozycji bezpiecznej, mamy mogły dowiedzieć się jak postępować w przypadku zakrztuszenia, padaczki, astmy, złamania, czy ukąszenia przez żmiję.

Jest to pierwsza tego typu inicjatywa na terenie miasta Mszana Dolna, jak również pierwsza w historii mszańskiego oddziału Stowarzyszenia Malta Służba Medyczna, który do tej pory organizował 16-godzinne kursy pierwszej pomocy, pogadanki i pokazy w szkołach, a także dbał o bezpieczeństwo uczestników różnych uroczystości kościelnych, czy imprez sportowych.

Organizatorzy liczą na ciepłe przyjęcie wśród społeczności lokalnej.  Równocześnie mają nadzieję, że szkolenia tego typu pozwolą na rozpowszechnienie idei niesienia pierwszej pomocy i podkreślą jej wartośći.” Tygodnik Podhalański

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *